Choinka tradycyjna i nowoczesna

Obok opłatka, karpia i dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole jest najbardziej charakternym składnikiem świąt Bożego Narodzenia. Choinka to nieodłączny element świąt. Jest najbardziej popularną ozdobą bożonarodzeniową. Co tu dużo mówić – święta, które nie pachną choinką to nie święta…

Co roku w prawie każdym polskim domu pojawia się odwieczne pytanie – żywa czy sztuczna choinka? Oba rozwiązania mają wielu zwolenników, oba maja swoje zalety i wady. Złośliwi mówią, że sztuczna choinka to tylko plastikowa, tandetna dekoracja, która ponadto jest nieekologiczna i po wyrzuceniu rozkłada się przez długi czas. Jej zwolennicy twierdzą natomiast, że sztuczne drzewko jest lepsze od żywego – każda choinka wycięta z lasu to jedna roślina mniej. Kolejny jej plus to wygoda – sztuczna choinka starcza na kilka świątecznych sezonów, jest jednak dużo droższa niż naturalne drzewko. To, czego większości z nas brakuje w sztucznych drzewkach to niepowtarzalny zapach, który wprowadza do każdego domu niesamowitą, cudowną świąteczną atmosferę. Drzewka stawiamy nie tylko w domach, ale także w zakładach pracy czy szkołach. Choinka będzie miłym akcentem np. podczas firmowej wigilii w pracy.

Kiedy już zdecydujemy czy nasze drzewko ma być naturalne, czy nie, powinniśmy zastanowić się jak ją udekorujemy. Możemy postawić na tradycyjnie przybrane drzewko bądź wręcz przeciwnie – zdecydować się na choinkę w nowoczesnym stylu. Przystrojenie choinki warto dopasować do wystroju wnętrza mieszkania czy domu. Jeśli choinka znajduje się w salonie z klasycznymi meblami i eleganckimi dodatkami wybierzmy tradycyjnie przystrojoną choinkę, jeśli natomiast Twój pokój dzienny jest typowo nowoczesny – pełno w nich prostych mebli i deseni nawiązujących do aktualnych trendów postaw na drzewko nawiązujące stylem do pomieszczenia.

Klasyczna choinka to przede wszystkim ręcznie robione dekoracje – kolorowe ozdoby z makaronu, zdobione szyszki, małe ornamenty z włóczki czy pieczone ciasteczka w typowych bożonarodzeniowych kształtach – na naszym drzewku zagościć więc mogą aniołki, mikołaj, czekoladowe zwierzaczki, cukierki w kolorowych papierkach przypominające nam błogie dzieciństwo i święta spędzane u babci.

Nowoczesne drzewko to synonim prostoty. Proponujemy przystroić choinkę szklanymi bombkami oraz bezpretensjonalne łańcuchy. Warto zdecydować się na jednolitą kolorystykę. Ładnie będzie prezentować będzie się zarówno jasna choinka zdobiona białymi czy niebieskimi ornamentami, ale także drzewko w żywym kolorze np. dodającej wnętrzu ciepła gorącej czerwieni.