Obchody Wigilii w różnych krajach

Jak obchodzi się Wigilię i święta w Europie, a jak w innych krajach? Czym różni się Boże Narodzenie w Polsce od grudniowych świąt  spędzanych na przykład w Hiszpanii?

Polska Wigilia

W Polsce święta zaczynają się kiedy na niebie pojawia się symboliczna pierwsza gwiazdka. Starym zwyczajem domownicy wyglądają przez okna by odszukać jej o zmroku. Kojarzy nam się ona z wiodącą niegdyś do Betlejem gwiazdą. Po odmówieniu wspólnej modlitwy i podzieleniu się opłatkiem rodzina wspólnie zasiada do uroczystej wieczerzy składającej się z dwunastu dań. Później kolędujemy, a o północy odbywa się specjalna, wyjątkowa msza nazywana pasterką. Pierwszego i drugiego dnia świąt odwiedzamy naszych znajomych i rodzinę.

Święta w HiszpaniiNavidad

W gorącej Hiszpanii nie dzielimy się opłatkiem lecz pyszną chałwą. W ostatnich dniach przed świętami Hiszpanie w przeciwieństwie do Polaków nie kupują choinek, ale szopki. To ona jest dla nich najważniejszym świątecznym symbolem. Kolejna różnica – do kolacji wigilijnej zasiada się po pasterce. Kolędy śpiewane są nie tylko w domowym zaciszu, ale także na ulicach, gdzie mieszkańcy Hiszpanii celebrują Boże Narodzenie aż do świtu. Podobnie jak w Polsce jednym z najbardziej popularnych świątecznych przysmaków jest ryba.

Amerykańskie święta – Christmas

Święta w Stanach Zjednoczonych kojarzą się nam przede wszystkim z kolorowo ustrojonymi domami. Amerykanie dekorują nie tylko wnętrza swoich domostw, ale także drzwi, okna, balkony. Pod koniec grudnia amerykańskie miasta i wioski zachwycają bajkowymi ozdobami. Boże Narodzenie w USA to także zielona choinka (koniecznie żywa) oraz symboliczne prezenty od Mikołaja.

Gwiazdka w Niemczech – Weihnachten

Najbardziej rozpowszechnionymi zwyczajami świątecznymi w Niemczech jest rozdawanie prezentów oraz rodzinne kolędowanie. Niemieckie dzieci wierzą, że podarki przyniósł im Mikołaj albo Dzieciątko Jezus. Podobnie jak w wielu innych europejskich krajach – 25 i 26 grudnia są dniami, kiedy się nie pracuje.

Angielskie Boże Narodzenie – Christmas holidays

W Wielkiej Brytanii święta zaczynają się odświętnego obiadu. Na stole obowiązkowo musi pojawić się pieczony indyk, na deser angielskie gospodynie serfują tradycyjny pudding. Mikołaj nie zostawia prezentów pod choinką, ale chowa je do skarpet, które dzieci wieszają przy drzwiach. W Anglii bardzo rozpowszechniona jest tradycja jemioły – według starego przesądu pocałunek pod jemiołą wróży powodzenie w miłości. Mało kto wie, że z Wielkiej Brytanii wywodzi się także zwyczaj kartek bożonarodzeniowych.