Piękne kolędy i pastorałki, piosenki świąteczne

Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi…

Święta to nie tylko przepyszne potrawy wigilijne, kolorowo przystrojona zielona choinka, odświętne dekoracje , piękne, pomysłowe prezenty i magiczne życzenia, na które czekamy na cały rok. Święta to przede wszystkim rodzinne spotkania na których zabraknąć nie może wspólnego kolędowania – starej polskiej tradycji.

Wśród najbardziej znanych kolęd najchętniej śpiewamy takie świąteczne piosenki, jak „Bóg się rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Cicha noc” czy „Lulaj, że Jezuniu”. W okresie świątecznym kolędujemy nie tylko w świątyniach, ale także w rodzinnych domach czy odwiedzając domy przyjaciół. Pastorałki i kolędy śpiewa się również na specjalnych świątecznych przedstawieniach zwanych potocznie jasełkami, jasełka to nic innego jak przedstawienie inscenizujące wydarzenia narodzin Jezusa oraz najważniejsze poprzedzające je okoliczności. Zwyczaj kolędowania to także grupy przebranych za postacie biblijne oraz zwierzęta osób, najczęściej dzieci odwiedzające domy i raczących właścicieli melodyjnymi pastorałkami oraz kolędami. Ich praca doceniania jest przez domowników symbolicznymi datkami czy też świątecznym poczęstunkiem.

Kolęda to radosna, wesoła pieśń świąteczna. Początkowo kolędami nazywane były piosenki noworoczne, obecnie mianem tym określa się pieśni bożonarodzeniowe. Kolęda swoje korzenie ma w kulturze ludowej. Z czasem po ten gatunek muzyczny sięgali nawet najsłynniejsi kompozytorzy.

Pastorałka to najprościej mówiąc pokrewna kolędy. Jak sama nazwa wskazuje określenie pastorałka pochodzi od słowa ‚pasterski’, którzy to jako pierwsi usłyszeli wspaniałą nowinę o narodzeniu Zbawiciela. Pastorałka to specyficzny typ kolędy, w której poza tematyką świąteczną, biblijną, chrześcijańską występują także motywy obyczajowe. Pastorałki to wesołe, skoczne piosenki odnoszące się do tematu świąt, Bożego Narodzenia, Nowego Roku. Jednymi z najbardziej znanych polskich pastorałek są utwory: „I my też przychodzim ubodzy”, „Hej, w dzień narodzenia”, „Rano powstali, na pole wygnali”, „Kolędujmy, przyśpiewujmy”, czy też pastorałka „W Betlejem sławnem”.

Kolędy to nie tylko radosne pieśni, której głównymi bohaterami są członkowie świętej rodziny, pasterze, trzej królowie oraz inne postacie biblijne. Kolędy to także melodie, których śpiewanie zbliża domowników. Pastorałki i świąteczne piosenki wprowadzają do domów magiczną, niepowtarzalną atmosferę.