Prezenty, życzenia, kartki bożonarodzeniowe

Święta to czas dawania prezentów, składania życzeń, czas wysyłania kartek bożonarodzeniowych. Wszystkie te zwyczaje wiążą się z natłokiem obowiązków i szalonym świątecznym rozgardiaszem. Trzeba przecież jeszcze kupić i ubrać choinkę, przygotować wigilijną ucztę i świąteczne ciasta, trzeba posprzątać. I gdzie tu znaleźć czas jeszcze czas na buszowanie po sklepach w poszukiwaniu prezentów i świątecznych pocztówek?

Choć obecnie zwyczaj obdarowywania się podarkami bożonarodzeniowymi jest w Polsce bardzo popularny, jeszcze niedawno nie był powszechnie praktykowany. Tradycja upominków zostawianych pod choinką przywędrowała do nas z zachodu. Tam, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych święta bez prezentów, to nie święta. W Polsce tradycja wręczania prezentów pamięta czasy XVIII wieku, wtedy to we wsiach i miastach dawano upominki tylko dzieciom – były to skromne podarki; zazwyczaj słodycze. Dużo bardziej znany był zwyczaj mikołajkowych podarków, które 6 grudnia przynosił Mikołaj zostawiając je pod poduszką. Niegrzeczne dzieci zamiast upragnionego podarku dostawały rózgę – która miała przyczynić się do poprawy ich zachowania.

O zwyczaju składania świątecznych życzeń nie trzeba chyba nikomu przypominać. Tradycja ta znana jest na całym świecie i bez gramy przesady można powiedzieć, że składanie życzeń jest najbardziej popularnym zwyczajem świątecznym na całym świecie. Życzenia składamy sobie nie tylko w święta, ale także tuż przed nimi. Wychodząc z pracy przed Bożym Narodzeniem, kończąc lekcje przed przerwą świąteczną, robiąc ostatnie przedświąteczne zakupy także winszujemy choćby standardowe „wesołych świąt”. W ścisłym gronie rodzinnym życzenia składamy sobie podczas Wigilii, do której zasiadamy tuż po zmroku. Łamiąc się symbolicznym opłatkiem, oznaką pokoju i pojednania nie tylko składamy bliskim życzenia, ale także niejednokrotnie godzimy się z nimi, gasimy niepotrzebne spory i kłótnie.

Tym, którym życzeń nie możemy złożyć osobiście ślemy świąteczne pocztówki. Zwyczaj pisania i wysyłania świątecznych życzeń pochodzi z Wielkiej Brytanii. Współczesne kartki bożonarodzeniowe to nie tylko świąteczne wierszyki i życzenia, ale także grające kartki z których płyną melodie najbardziej znanych kolęd i pastorałek, czy pocztówki do których dołączamy symboliczny opłatek. Wynalazkiem nowoczesności są natomiast e-kartki – elektroniczne pocztówki świąteczne, które wysyłamy sobie przez Internet.